Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

İstanbul’a 3. Havaalanı Projesi | Tanıtım Videosu

10 ay önce
247 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran

Ulaştırma, Denizcilik, Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Atatürk Havalimanı’nın fiziki şartlarında iyileştirme yapmanın ve genişletmenin son derece sınırlı hale geldiğini belirterek, ”İstanbul’a yeni bir havalimanı yapmanın gerekli olduğu aşikardır” dedi.

Yıldırım, İstanbul’a yapılacak yeni havalimanına ilişkin düzenlediği basın toplantısında, 2012 yılında Atatürk Havalimanı’nın toplam trafiğinin 364 bin 303 uçak iniş-kalkışı olarak gerçekleştiğini söyledi.

Geçen yıl, #Atatürk Havalimanı yolcu trafiğinin 45 milyona ulaştığını anlatan Yıldırım, Sabiha Gökçen’deki 15 milyon yolcu trafiği de eklendiğinde İstanbul’daki toplam yolcu trafiğinin 60 milyonu bulduğunu dile getirdi. ”Bu, bir anlamda Türkiye’nin toplam hava trafiğinin yarısına yakın bir rakamdır” diyen Yıldırım, toplam trafiğin 130 milyon olduğunu hatırlattı. Bir başka deyişle İstanbul’un havayolu yolcu sayısının kentin nüfusunun 4 katından fazla olduğunu belirten Yıldırım, ”Böyle hızla artan hava trafiğini Atatürk Havalimanı’nın artık daha fazla karşılama şansı yoktur” ifadesini kullandı.

‘Yeni havalimanının gerekliliği aşikar’
Atatürk Havalimanı’nın fiziki şartlarında iyileştirme yapmak ve genişletmenin son derece sınırlı hale geldiğini vurgulayan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: ”Bu nedenle, İstanbul’un gelecekteki hava trafiği potansiyelini ortaya çıkarmak ve yaşanan kapasite problemine karşı uzun vadeli bir çözüm ortaya koyabilmek için #İstanbul’a yeni bir havalimanı yapmanın gerekli olduğu aşikardır. Yeni İstanbul Havalimanı, İstanbul’un Avrupa yakasında Yeniköy ve Akpınar yerleşim yerleri arasında, Karadeniz sahil şeridinde yer alan yaklaşık 77 milyon metrekare büyüklüğündeki bir alana yapılacaktır. Bu alan bölgenin ekolojik dengesi, rüzgar verileri, doğal ve yapay mania durumları dikkate alınarak belirlenmiştir.” Söz konusu arazinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından rezerv alan olarak ilan edildiğini kaydeden Yıldırım, yapılan işbirliği protokolü gereği Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kamulaştırma çalışmalarını yürüttüğünü söyledi.

Yıllık 150 milyon yolcu kapasitesi
Projede ikinci etap sonunda bir pist, 3 paralel taksi yolunun daha yapılacağını anlatan Yıldırım, üçüncü etapta ise deniz tarafına yapılacak 500 bin metrekare büyüklüğünde yıllık 30 milyon yolcu kapasiteli terminal binası, paralel taksi yolları, ilave apronla birlikte bir ilave pist daha yapılacağını söyledi. Dördüncü etapta ise 340 bin metrekare büyüklüğünde 30 milyon yolcu kapasiteli yeni bir terminal daha yapılacağını bildiren Yıldırım, böylece terminal alanının 1 milyon 400 bin metrekareye ulaşmış olacağını, toplam yıllık 150 milyon yolcu kapasitesine sahip olacağını kaydetti. “Tamamlandığında yolcu kapasitesi bakımından en azından bugün için dünyanın en büyük havalimanı olma özelliğine sahip olacak yeni İstanbul #Havalimanı Projesi ülkemize, İstanbul’umuza, milletimize hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

Video : https://www.youtube.com/watch?v=wAETimnGmbQ
Kanal : https://www.youtube.com/channel/UCj0rjSWqze6xca4rsiDdR5g

BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.