Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Hafızaya İyi Gelen Besinler

8 ay önce
469 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran

HAFIZAYA İYİ GELEN BESİNLER

ANNE KARNINDA BAŞLAYAN BEYİN GELİŞİMİ ÖMÜR BOYU SÜRÜYOR.

DÜZENLİ VE SAĞLIKLI BESLENEREK BİRÇOK HASTALIĞIN ÖNÜNE GEÇİLEBİLDİĞİ GİBİ BEYNİ GELİŞTİRMEK VE BESLEMEK DE MÜMKÜN OLABİLİYOR.

KISA SÜRE ÖNCESİNE KADAR HAFIZANIN YAŞLA BİRLİKTE ZAYIFLAMASI NORMAL OLARAK KABUL EDİLİYORDU. ANCAK GÜNÜMÜZDE, HAYAT BOYU SÜRDÜRÜLEN DOĞRU BESLENME VE BEYNİ ÇALIŞTIRAN EGZERSİZLERLE YAŞLILIĞA BAĞLI HAFIZA KAYBININ AZALTILABİLECEĞİ BİLİNİYOR.

DOĞRU YİYECEKLERİ SEÇEREK YAŞLANMANIN GETİRDİĞİ BU OLUMSUZ ETKİLERİ EN AZ DÜZEYDE TUTMAK MÜMKÜN.

ELMA

GÜNDE BİR YA DA İKİ ADET ELMA, UNUTKANLIĞI BİR KENARA BIRAKMANIZA YARDIMCI OLUR. ELMANIN İÇİNDE BULUNAN ANTİOKSİDAN MADDE HAFIZANIN GÜÇLENMESİNİ SAĞLAR.

DOMATES

DOMATESTE BULUNAN VE OLDUKÇA GÜÇLÜ BİR ANTİOKSİDAN OLAN LİKOPEN, ALZHEİMER GİBİ HAFIZANIN ZAYIFLAMASINA YOL AÇAN HASTALIKLARA KARŞI OLDUKÇA ETKİLİDİR.

FINDIK

YAPILAN ARAŞTIRMALAR E VİTAMİNİNİN ZAYIFLAYAN HAFIZAYA OLDUKÇA YARDIMCI OLDUĞUNU ORTAYA KOYMUŞTUR. E VİTAMİNİ AÇISINDAN OLDUKÇA ZENGİN OLAN FINDIK BU NEDENLE BEYİN İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR.

BROKOLİ

C VİTAMİNİ DE HAFIZA AÇISINDAN OLDUKÇA YARARLIDIR VE C VİTAMİNİ İÇEREN BESİNLERİN BAŞINDA BROKOLİ GELİR. BROKOLİ HEM HAFIZAYA HEM DE DİĞER HASTALIKLARA İYİ GELEN BİR YİYECEKTİR.

YABAN MERSİNİ

C VİTAMİNİ BAKIMINDAN ZENGİN OLAN YABAN MERSİNİ ANTİOKSİDAN İÇEREN ÖZELLİĞİ İLE YAŞLA BİRLİKTE ZAYIFLAYAN HAFIZAYA İYİ GELİR. İÇERİSİNDE BULUNAN ANTOSİYANİNLER İLE FLAVONOİDLER BEYNİN HAFIZADAN SORUMLU BÖLGESİ OLAN HİPOKAMPUS ÜZERİNDE DİREK ETKİ SAĞLAR.

YUMURTA

BELLEKTE ÖNEMLİ BİR SENTEZ İÇİN GEREKLİ KOLİN MADDESİ YUMURTADA BOL MİKTARDA BULUNDUĞUNDAN HAFIZAYA İYİ GELİR. KOLİN ALMANIN ALZHEİMER HASTALIĞINI ÖNLEDİĞİ SÖYLENEMEZ AMA HAYVANLAR ÜZERİNDE YAPILAN BAZI ARAŞTIRMALAR ERKEN YAŞLARDA KOLİN ALAN KİŞİLERİN İLERİDE HAFIZASINDA SORUN OLMADIĞINI GÖSTERMİŞTİR.

YEŞİL ÇAY

YEŞİL ÇAY İÇİNDE POLİFENOLLER BULUNUR VE ÖZELLİKLE DE İÇİNDEKİ FLAVONOİDLERİN HAFIZAYI GELİŞTİRDİĞİ DÜŞÜNÜLÜR. ALZHEİMER HASTALARININ BEYİNLERİNDE PLAK OLUŞTURAN PROTEİNLERİN ÜRETİMİNİN AZALTILMASINA YARDIMCI OLAN YEŞİL ÇAY HAFIZAYI ZAYIFLATAN NÖRON KAYBINI DA ENGELLER.

BALIK

BEYNİN DÜZGÜN OLARAK ÇALIŞABİLMESİ İÇİN GEREKLİ OLAN BİR BESİN KAYNAĞIDIR. HAFIZANIN KUVVETLENMESİ İÇİN OLDUKÇA ÖNEMLİ SAYILAN OMEGA 3 YAĞ ASİTLERİ BULUNUR. TON, SOMON VEYA ALABALIK GİBİ SOĞUK SU BALIKLARININ HAFTADA EN AZ İKİ ÖĞÜN TÜKETİLMESİ GEREKMEKTEDİR.

SEBZELER

DÜŞÜK KALORİLİ OLAN SEBZELER, A VİTAMİNİ VE DEMİR GİBİ BİRÇOK TEMEL VİTAMİN İLE MİNERALLERİ DE İÇERİR. ISPANAK, MARUL YA DA LAHANA GİBİ YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER HAFIZAYA İYİ GELEN YİYECEKLER ARASINDA YER ALIR.

BADEM

E VİTAMİNİ BEYİNDE YAŞLANMAYLA BİRLİKTE OLUŞABİLECEK GERİLEMEYİ DURDURMAKTADIR. E VİTAMİNİ YÖNÜNDEN ZENGİN OLAN BADEM, BEYİNDEKİ YAŞLANMAYA YAVAŞLATTIĞI GİBİ BEYİN GELİŞİMİ VE SAĞLIĞI İÇİN BİRÇOK ELEMENTİ DE İÇERMEKTEDİR.

ÜZÜM

SON YILLARDA YAPILAN ARAŞTIRMALAR ÜZÜMÜN DOPAMİN SALGILAMASINI ARTIRARAK PROBLEM ÇÖZME YETENEĞİNİ GELİŞTİRDİĞİNİ ORTAYA KOYMAKTADIR. BUNUN YANIN DA BOR BAKIMINDAN ZENGİN OLAN ÜZÜM, BEYİN SAĞLIĞI AÇISINDAN TÜKETİLMESİ GEREKEN BESİNLERİN ARASINDA YER ALMAKTADIR. BOR TÜKETİMİNİN KONSANTRASYON VE HAFIZAYI GELİŞTİRDİĞİ DE BİLİNMEKTEDİR.

KOYU ÇİKOLATA

ANTİOKSİDAN ETKİSİ BULUNAN SİYAH ÇİKOLATA HAFIZANIN KORUNMASINA YARDIMCI OLAN BESİNLER ARASINDADIR. AYRICA İÇİNDE BULUNAN KAFEİN İLE KONSANTRASYONU ARTTIRIR VE ENERJİ VERİR. ANCAK ÇİKOLATANIN OLUMLU ETKİLERİNDEN FAYDALANABİLMEK İÇİN %50-%70 ARASINDA KAKAO İÇEREN BİTTER ÇİKOLATALARDAN YEMELİSİNİZ. ÇİKOLATANIN FAZLASI YARARDAN ÇOK ZARAR VEREBİLİR, BU NEDENLE UZMANLAR GÜNDE 10-15 GRAM ÇİKOLATA YEMENİN YETERLİ OLACAĞINI BELİRTİYORLAR

NAR SUYU

ANTİOKSİDAN BAKIMINDAN ZENGİN OLAN NAR SUYU, VÜCUTTA BULUNAN VE HÜCRE YAPISINI BOZAN “SERBEST RADİKALLERE” KARŞI ETKİN KORUMA SAĞLAR. NAR SUYU GİBİ ANTİOKSİDAN ETKİSİ BULUNAN PORTAKAL, ÇİLEK, GREYFURT GİBİ MEYVELERDE UNUTKANLIĞA İYİ GELİR VE BEYİN HÜCRELERİNİ KORUR.

KEPEKLİ TAHILLAR

HER ORGAN GİBİ BEYNİNDE YETERLİ OKSİJEN ALABİLMEK İÇİN DÜZENLİ KAN AKIŞINA İHTİYACI VARDIR. YULAF EZMESİ, TAM TAHILLI EKMEKLER VE KAHVERENGİ PİRİNÇ GİBİ KEPEKLİ TAHILLAR KÖTÜ KOLESTEROLÜ DÜŞÜREREK KAN AKIŞINI OLUMSUZ YÖNDE ETKİLEYEN DAMAR TIKANIKLIĞINA KARŞI KORUMA SAĞLAR. BEYAZ EKMEĞİ TAM BUĞDAY EKMEĞİ VEYA KEPEKLİ EKMEKLE DEĞİŞTİRMEK UZUN DÖNEMDE HAFIZANIN KORUNMASI İÇİN ATILACAK İYİ BİR ADIMDIR.

Video : https://www.youtube.com/watch?v=UbS0v1KKQZg
Kanal : https://www.youtube.com/channel/UCpIhyxLlJBuZgw6_4cO1tkA

BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.